Tako kot pri vsaki bolezni je tudi sladkorna bolezen taka, da nam telo daje znake, da nekaj ne gre v pravo smer. Obstajajo pa tudi znaki, ki jih telo nakazuje, še preden se sladkorna bolezen razvije, ki so:
– nenadna izguba telesne teže brez spremembe prehrane
– stalna in povečana žeja
– pogosto uriniranje
– slabo in počasno celjenje ran
– ponavljajoče se infekcije mehurja, ledvic
– utrujenost
– povečana lakota
– zamegljen vid
– mravljinci in/ali bolečine v prstih in stopalih
– težave z erekcijo
Kot pri marsikakšni drugi bolezni je prava prehrana ključnega pomena tudi pri tej bolezni. Konkretno je tukaj govora o prehrani z veliko raznobarvne, lokalno pridelane sezonske zelenjave, rastlinskih beljakovin in vlaknin. Omejevanje ogljikovih hidratov je ključnega pomena, ki morajo biti primerno razporejeni čez dan, da sladkorna bolezen ostaja pod nadzorom. Štetje ogljikovih hidratov je tudi zelo pomembno, da se s tem preprečijo večja nihanja krvnega sladkorja. Predvsem pa morajo biti tisti z nizkim glikemičnim indeksom ter nizkim glikeminčim bremenom.
Kljub temu da na hitro zveni zelo preprosto, se je vseeno za boljše razumevanje uravnavanja sladkorne bolezni skozi prehrano, priporočljivo pogovoriti z dietetikom ali kliničnim nutricionistom.
Zdrav način življenja vsekakor pripomore k temu, da se sladkorna bolezen ne razvije, saj obstaja veliko dejavnikov, nekakovostnega življenja, ki lahko pripeljejo do tega. Eden izmed glavnih razlogov sta zagotovo, nezdrava prehrana, premalo gibanja ter premalo gibanja. Vsak posameznik, ki je dovolj aktiven, pazi na prehrano, ter zdravo telo ima mnogo manj možnosti za razvoj te bolezni. Če je skrb za telo primerna, je možnosti tako majhna, da je skoraj nična. Prav tako so opozorilni znaki lahko zelo izstopajoči in se tako lahko ukrepa, še preden se sladkorna bolezen lahko razvije.
Zakaj bi se izpostavljali boleznim, kot je sladkorna bolezen, če seveda obstaja popolnoma naraven in zdrav način, da se tej bolezni izognemo.