Ko mi je stric omenjal, da more uredit samo še barvanje napušča, in da bo nato streha dokončana, sem ga debelo pogledala, saj res nisem vedela kaj mi govori.
Tako mi je obrazložil, da je barvanje napušča pravzaprav barvanje spodnje strani previsa, ki štrli izven stene stavbe.
To je tisti del strehe, ki štrli malce ven, je pa dobro da je, saj če je ta kar velik, lahko ščiti pred vremenskimi vplivi, malce pa seveda da tudi estetiki. Je pa tudi tako, da ohrani tudi les in ostale materiale iz katerih je ta napušč narejen, ga lepo zaščiti. Tako mi je stric povedal, da barvanje napušča lahko pripomore tudi zaščiti pred škodljivci in gnitjem, ne glede na to, ali greza kovinske ali plastične napušče, saj lahko tudi te zaščiti pred korozijo in poškodbami. Sicer njegov vikend, je imel lesen napušč, saj se je prizadeval, k čimbolj naravnemu ambientu, in tudi lepšemu videzu stavbe.
Tako mi je stric povedal, kako se je potrebno lotiti barvanje napušča.
- Pripravimo površino: najprej moremo očistiti ves prah, pajčevino in stare luščene barve. Pri tem si lahko pomagamo z grobo krtačo, milnico, vodo. Po potrebi, je potrebno popraviti morebitne poškodbe.
- Nanos premaza: dobro je, da uporabimo temeljni premaz, da se bo barva bolje prijela
- Barvanje: dobro je, da izberemo kvalitetno barvo, ki je primerna napušču.
- Čiščenje in zaključek: počakamo da se posuši, nato pa lahko pospravimo orodje, in preverimo, če je potrebno narediti še kje kakšne popravke.
Ko mi je takole stric razlagal, kako se lotiti barvanje napušča, se mi je zdelo nekaj res zelo enostavnega, vendar naslednji dan, ko sem ga gledala, kako se je sam lotil takšnega dela, sem se malce zbala, saj ni bil najbolj vešč na lojtri, a vseeno, ko se je navadil, je šlo lažje in hitreje.
Vesela sem bila, da sem mu lahko še pomagala in mu kakšno reč pridržala, saj tako ni rabil toliko hoditi gor in dol po lojtri.